Trilogie Hana Sola

Knihy, které již vyšly v češtině

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Uživatelský avatar
East.Wood
Mistr Jedi
Mistr Jedi
Příspěvky: 1622
Registrován: 01.10.2009 15:13:20
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Trilogie Hana Sola

Příspěvek od East.Wood »

Nedávno jsem dočetl tuto zajímavou sbírku tří románů o jednom z nejznámějších a nejslavnějších hrdinů SW - tedy o známém pašerákovi, darebákovi a svůdníkovi žen Hanu Solovi.

Sledujeme zde příběh budoucího hrdiny povstaleckých řad od dětství, přes první krůčky v pilotování lodí, začátek kariéry úspěšného pašeráka, vstup do služeb mocných huttských lordů až po setkání s jistým Lukem Skywalkerem na Tatooinu...

UPOZORNĚNÍ: TENTO ČLÁNEK OBSAHUJE SPOILERY!!!

LÉČKA V RÁJI

(10 BBY)

Poprvé se setkáváme s Hanem Solem v jeho devatenácti letech, kdy se nachází v područí zločinného kapitána Garrise Shrika. Han byl již jako malý chlapec Shrikem odveden z ulic Corellie, kde se snažil přežít, aby žebrotou a následnými krádežemi přispíval do Shrikovi kapsy. Se Shrikovou posádkou a starou nákladní lodí Trader's Luck navštívil mnoho světů, naučil se krást, lhát, podvádět, pilotovat a několikero jazyků.

V krutém světě, jemuž vládnul Garris Shrike, byla Hanovým jediným přítelem stará Wookiee jménem Dewlanna. Od malička se o něj starala, jen kvůli němu zůstala po smrti svého druha na palubě Trader's Luck a jen díky ní se Han dozvěděl své příjmení: Solo. Jedinou osobou, která znala pravdu o jeho původu, byl totiž Garris Shrike.

V sedmnácti vyhrál Han brutální Volné pro každého na Jubilaru. Stal se šampionem Corellie v závodech swoop. A nyní chce pryč - pryč z Trader's Luck, co nejdál od Garrise Shrika. Chce na císařskou vesmírnou akademii, aby se mohl stát důstojníkem imperiální flotily. A aby mohl dosáhnout tohoto vytyčeného cíle, musí mít peníze. A proto odpoví na pracovní nabídku kněží jisté náboženské sekty na planetě Ylesia...

A teď už Hanu Solovi nezbývá nic jiného, než aby se dostal z Trader's Luck a stal se pilotem pro ylesijské kněží. A aby zjistil, že planeta, která se zdá být rájem, je ve skutečnosti zpropadeným peklem.


HUTTSKÝ GAMBIT

(5-4 BBY)

Han Solo je čtyřiadvacetiletý mladík, který prošel čtyřletým studiem na imperiální vesmírné akademii a v následujícím roce byl zbaven hodnosti poručíka a vyhozen z císařské flotily, protože zachránil život wookieeskému otrokovi. A ten wookieeský otrok jménem Chewbacca odmítá Hana opustit, protože tvrdí, že ho k němu nyní váže něco, čemu říká dluh života.

Han se snaží udržet nad vodou jako pilot pro každého, kdo potřebuje převést něco ne tak docela legálního a zároveň poskytne loď – a Chewbacca ho k jeho nelibosti všude následuje. Brzy ale zjistí, že mít po boku dvoumetrového Wookieeho není k zahození, a stanou se partnery. A záhy i nejlepšími přáteli.

A když jednoho dne dopraví na Nar Hekku v systému Y'Toub kradenou loď pro Hutta jménem Tagta z klanu Desilijic, rozhodne se Han vydat na Nar Shaddaa a nabídnout své služby Huttům. Tagta poskytne Solovi doporučení a kroky mladého Corelliana skončí v přijímací místnosti s Jiliacem a Jabbou, kteří mají o schopné piloty veliký zájem.

Teroenza, vrchní ylesijský kněz, se dozvídá, že ona mrzká kreatura, jež před pěti lety vyrabovala jeho uměleckou sbírku a způsobila smrt Hutta Zavvala – Han Solo –, byla spatřena na Devaronu. Teroenza chce dostat živého Sola do rukou víc, než cokoliv jiného (aby ho pak mohl náležitě pomalu učinit mrtvým). A není snadnějšího způsobu, jak dojít tohoto cíle, než vypsat odměnu na Solovu hlavu.

Každý ze dvou nejsilnějších Huttských klanů zatím plánuje zničení toho druhého. Besadii, vedený Arukem a Durgou, má nesmírné zisky z ylesijské operace s otroky. A to se vůbec nelíbí Desilijicu, vedenému Jiliacem a jeho synovcem Jabbou. Zdá se, že Aruk nebude žít dlouho. Totéž ovšem platí i pro Jabbu a Jiliaca...

ÚSVIT REBELŮ

(2-0 BBY)

Han Solo, jeden z nejlepších pašeráků v galaxii, se jako najatý pilot dostává do Oblačného města na Bespinu, aby se zde zúčastnil turnaje v sabaccu. Nejenže vyhraje - vyhraje dokonce nad svým přítelem, profesionálním hráčem Landem Calrissianem. A vyhraje od něho Millennium Falcon.

Turnaj v sabaccu není ale jedinou významnou událostí, která se v Oblačném městě odehrává. Ve vší tajnosti zde probíhá setkání povstaleckých buněk - konference představitelů corellianského, alderaanského, sullustského a duroského odboje. Velitelka Bria Tharen - Hanova dávná láska - zde propaguje myšlenku spojení jednotlivých hnutí v Povstaleckou alianci.

Durga, nyní hlava huttského klanu Besadii, zuří. Jeho rodič, lord Aruk, před šesti měsíci zahynul a Durga si je jist, že šlo o vraždu, jejímiž organizátory jsou Huttové z klanu Desilijic - a pořád se mu nepodařilo dopátrat pádného důkazu. Navíc se mu v dychtivosti o převzetí vedení organizace lepí na paty (přeneseně vzato - Huttové samozřejmě nemají paty) jeho bratranec Zier a princ Xizor, hlava obávaného Černého slunce, se začíná dožadovat kompenzace za poskytnutí svých služeb v době, kdy podivnou náhodou zahynulo několik Huttů zpochybňujících Durgovo nástupnictví do pozice vůdce klanu.

Ani Jabbovi se nevede nejlépe. Vůdkyně klanu Desilijic, jeho teta Jiliac, začíná zanedbávat své povinnosti a čím dál tím více se věnuje svému nedávno narozenému potomkovi. Organizace upadá, zisky klesají a Jabba to nesleduje s přílišnou libostí. Právě naopak...

První, co Han po návratu na Nar Shaddaa a získání Falconu udělá, je to, že vezme Chewieho a svého chráněnce Jarika "Sola" na Kashyyyk - domovskou planetu Wookiů. Chewie doma nebyl už dobrou půl století a ač Han pochybuje, že by na něj jeho vyvolená, Mallatobuck, čekala takovou dobu, hodlá výlet zúročit prodejem munice místnímu odboji.

--> --> -->

Tento příběh, stejně jako celá série o Hanu Solovi, posléze vyvrcholí smrtí Brii Tharen a setkáním Sola s pro něj neznámým mladíkem a starým mužem v jednom baru na vyschlé pouštní planetě Tatooine... :)
"V hloubi duše jsem rebel. Kdykoli mi někdo řekne, že trend je takový a takový, hned se vydávám opačným směrem."

Clint Eastwood

Kapitan.Solo

Příspěvek od Kapitan.Solo »

Jedna z nejpovedenějších knih, které jsem ze světa Star Wars četl...Celkově nejkladněji hodnotím první knihu trilogie. Druhá už mi ve srovnání s tou první přišla nudnější, ale přesto Huttský Gambit hodnotím pořád jako nadprůměrný a poslední kniha z trilogie mě chytla až někde ve své půlce, kde bych chytlavost příběhu srovnal s Léčkou v ráji.
Nejzajímavější na celé trilogii mi přišel vztah Han - Bria a jejich nekonečné útrapy. Když v prvním díle Han na konci demoloval celý pokoj, opravdu jsem s ním soucítil a Briu nenáviděl :lol:
Zkrátka a jasně, jde vidět, že autorem byla žena

Uživatelský avatar
Xavier
Sith
Sith
Příspěvky: 2584
Registrován: 18.11.2008 11:55:38
Bohemia

Příspěvek od Xavier »

velmi dobré knihy, jedny z prvních co jsem z SW četl, škoda jen že jejich kanonicitu zrušilo TFU....
přesto: kdo nečetl: doporučuji
Fortune favors the bold, and there ain't none so bold as people with nothin' to lose.
Jury had decided, and you may as well, that fella like me should be roasted in hell.
Gentleman, welcome to Dubai.

Odpovědět

Zpět na „Recenze knih“