Duna

Téma o jiných sci-fi filmech a seriálech.

Moderátor: Moderátoři

Příspěvekod Elinor Yall » 28.11.2008 11:13:51

ne-RP:
Co se ekonomické a personální politiky Harkonnenů popsané v Předehrách týká, připadá mi v konečném výsledku dost neslučitelná s politikou (úspěšného) velkorodu.
Nepíšu nepředstavitelná - představitelné je prakticky cokoli, ale aby byl velkorod v rámci landsraadu opravdu úspěšný, musí plně využívat své možnosti a zvyšovat jejich potenciál. Být na Rabbanově místě, v rámci hájení rodových zájmů se postarám, aby byl Vladimir Harkonnen prohlášen za nesvéprávného, zbaven jakéhokoli podílu na rodových rozhodováních, a stala se mu nějaká nehoda.
S tím, že podobně stylizovaná je i personální a hospodářská politika Atreidů, jenom opačným směrem (třeba "dělání vévody" a tak).

Z čehož plynou dvě možnosti:
1) informační stylizace (autoři nechtějí popsat svět Duny jako takový, jde jim jen udělat z Harkonnenů ty oškliváky a nijak to nepromýšleli)
2) autoři to považují za informaci určenou čtenářům a myslí ji smrtelně vážně
Osobně doufám v 1. ;)

RP:
jak to tak říct... některé věci politiky mezi Atreidy a Harkonneny je lepší řešit v první instanci s tím druhým rodem. Zpravidla to vede k nezaujatějšímu pohledu a lepší volbě následné strategie.
viz. třeba projekce následujících situací:

- příbuzný se obrátí na vévodu Vladimira a začne jej seřvávat za nevhodnou ekonomickou politiku vedoucí k úpadku rodu - z toho plyne průšvih
- ten samý příbuzný nasadí zdvořilý výraz, zmíní se o drbech, které v této oblasti kolují po impériu, o tom, že je považoval za zlovolnou propagandu atreidovců, tak začal pátrat po konkrétních detailech, aby ji mohl umlčet - a ejhle, objevil naprosto neefektivní správu harkonnenských držav a příšerné plýtvání potenciálem ekonomickým i lidským. - dotyčnému příbuznému bude zlomyslně svěřeno zjednání nápravy a bude sranda, když se pak stane změna k lepšímu.
:D 3) :D 3) :D 3) :D 3) :D 3) :D 3) :D 3) :D 3) :D 3) :D 3)
Elinor Yall

Příspěvekod Elinor Yall » 28.11.2008 11:49:13

rozhovor ze shoutboxu na téma Duna, resp. rodová politika:

[28.11.2008 | 11:05:36] Jordi Linx: ... po pravdě, co chceš, abych ti na to odpověděl ?
X [28.11.2008 | 11:15:58] elinor: po pravdě, nevím. Tohle je otázka, kterou bych nejradši položila autorům knihy... protože z toho plyne několik dost podstatných historických otazníků v tom daném světě.
[28.11.2008 | 11:17:47] Jordi Linx: ... tak to rozviň, protože já so to nemůžu vybavit s netuším v kterém díle to bylo (tipuju předehru nějakou)
X [28.11.2008 | 11:17:59] elinor: Kdyby to nebyla Duna, tak řeknu "prostě autoři", ale připadá mi, že reálie Duny stojí na tom, že "protože autoři" neexistuje. Možná jsem jenom zmlsaná z Herberta staršího, ale tohle mi leží v žaludku už dlouho a zajímalo by mě, jestli si toho všiml i někd
X [28.11.2008 | 11:19:41] elinor: Předehry: Atreidové, Předehry: Harkonnenové... nepamatuju si, že by se podobná tématika řešila v té nejvyšší klasice jinak než na obecné bázi.
X [28.11.2008 | 11:21:48] elinor: A osobně si to pamatuji proto, že když jsem na tu zmínku narazila, musela jsem si ji přečíst asi šestkrát, abych se ujistila, že to tam fakt je takhle napsané.
[28.11.2008 | 11:21:56] Jordi Linx: ... obavám se, že nebudu moci poskytnout brzkou odpověd na toto Bych musel pročíst znova ...
X [28.11.2008 | 11:25:08] elinor:
[28.11.2008 | 11:25:39] Jordi Linx: ... už asi tuším, nešlo o to, že Vladimir spíš než v zemědělství spoléhal na průmysl ? Že radši zdroje, jež by utrazil do hnojiv vložil do budování zbraňí a technologií ?
X [28.11.2008 | 11:29:12] elinor: Mám pocit, že na lokální zemědělské produkci ti byla závislá de fakto výživa celého okolí a zanedbání hnojiv vedlo k nutnosti úplně vyčerpat půdu a budovat stále nové farmy. A měla jsem tam z nějaké narážky pocit, že tuhle politiku tam provozují H. už něj
X [28.11.2008 | 11:30:17] elinor: *nějakou tu generaci. (btw. tohle bylo vlastně v té pasáži, jak Gourneyovi unesli sestru).
[28.11.2008 | 11:30:30] Jordi Linx: ... Harkoníci měli ještě jednu kolonii přece - Lankievil, tu spravoval Abulurd jestli se dobře pamatuju, nedováželi jídlo tam odsud ?
X [28.11.2008 | 11:33:04] elinor: Tam těžili velryby. Jo, tohle rozdělení by mi dávalo smysl - vybudovat si dvě, tři zemědělské základny pro celé rodové území a zbytek orientovat na technologie.
[28.11.2008 | 11:35:05] Jordi Linx: ... musíš koukat na celý obrázek Těžili velryby je taky hezký výraz ...
X [28.11.2008 | 11:35:36] elinor: Jenže u Gourneye byly zmínky, že se živili převážně krmnými rostlinami. Logicky - vypěstovali si je, mohli je i jíst, ušetřilo se na exportu potravin... ale pořád tu máš značné zemědělské sídliště, které je značně neefektivně řízeno - lepší ho omezit na m
X [28.11.2008 | 11:36:31] elinor: *menší intenzivně využívanou a produkující plochu a zbytek sil využít v průmyslu. A nedevastovat si základní planetu kvůli pěstování krmných rostlin.
[28.11.2008 | 11:38:43] Jordi Linx: ... no jo, to už je Vladimirova blbost a blbost jeho předchůdců ... vsadím se, že to neřešil, dokud nemusel ... jeho prioritou byla přecejeom moc a bohatství(proto chtěl Arrakis) ...
[28.11.2008 | 11:39:19] Jordi Linx: ... takže tam si nahrabal hodně, aby si mohl nechat dovážet ...
X [28.11.2008 | 11:42:13] elinor: ...čímž se dostáváme k další věci, a to je - kdo měl podle všeho monopol na ryži pundi?...
[28.11.2008 | 11:43:40] Jordi Linx: ... nebyli to Atreidi ? ... budeme muset porkačovat jindy, běžím na autobus domů ... měj se
Elinor Yall

Příspěvekod MrTukan » 28.11.2008 12:24:04

Koukám, že se to tu celkem rozjelo. Musím přiznat, že o Duně také nevím všechno, ale mám o ní dost možná víc informací než o SW. Musím podotknout, že i přes to, že jsem typický klaďas, v této sáze jsem si naprosto oblíbil šovinistické Harkonneny, kteří nemysleli na nic jíného než moc, bohatství a krutovládu nad celým impériem. Nikdo z nich se příliš nezajímal o zemědělství, protože radši upředňostňovali politiku dobývání, tudíž hnali dopředu hlavně průmysl a technologie ve vojenství a zbrojním průmyslu. Důkazem jsou i jejich silné bitevníky... Jinak jako politici byli velice slizscí a co si pamatuji, tak i po jejich zkáze, se jeden z nich objevuje v dětech Duny, když našeptává té tamté.. Však víte.. Nemám nějak paměť na jména.
Obrázek

Moderátor je člověk, kterého hráč nesmí naštvat, pokud chce přežít svůj výcvik.
Administrátor je člověk, kterého hráč nesmí naštvat, pokud chce přežít.
Aneb všichni jsme si rovni, nekteří jsme si však rovnější.
MrTukan
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Elinor Yall » 28.11.2008 13:34:20

No, jak je vidět, Harkonnenové jsou můj nejoblíbenější rod, možná proto, že narozdíl od většiny z vás se za klasického klaďase rozhodně nepovažuji. ::)

Problém s nimi není v tom, že zanedbávali zemědělské obyvatelstvo, ale zatím mi celkem logicky vyplývá jejich ekonomická závislost (v oblasti dodávek potravin) na Atreidech... v případě, že tvoje hospodářství de fakto závisí na obchodu s velkorodem, se kterým jsi permanentně na okraji vypuknutí otevřeného sporu, to nepovažuji za projev politické předvídavosti. :heh: Osobně by mě tahle představa silně, silně znepokojovala... (další otázkou je, jestli si tuto situaci uvědomovali Atreidové + co by s ní byli schopní a ochotní dělat...)

Sice bych mohla dát ruku do ohně za to, že jestli tento obchod fungoval (dost pravděpodobné - A. jsou IMHO díky Caladanu jedni z nejvýznamnějších producentů potravin, H. nejsou schopni pokrýt vlastní spotřebu minimálně co se kvalitnější rostlinné stravy týká), probíhal přes třetí stranu (asi Gilda; zajímalo by mě, jaká z toho byla procenta za zprostředkování) a několik prostředníků, ale i tak.
V průmyslu a technologiích by měli dominovat Iksané + dům Riches (ačkoli ten má dost dobré vazby na H.), rozhodně co se týká výroby přepravních a civilních technologií.
Takže jde jim ani nic jiného než to dobývání + snaha kontrolovat Arrakis nezbylo.
Ale na konkrétnější vyvozování bych potřebovala přesná čísla a víc údajů o situaci v impériu, případně o jednotlivých aktérech.
Elinor Yall

Příspěvekod Elinor Yall » 28.11.2008 13:38:15

btw. nevíte, jak se sem vkládá anketa...? :)
Elinor Yall

Příspěvekod MrTukan » 28.11.2008 14:14:43

Anketa se vkládá v prvním příspěvku topicem editem. Máš na to práva, ne?

Jinak Harkonneni využívali hojně práce otroků a myslím, že život člověka pro ně neměl nijak zvlášť velkou cenu, což jistě ulehčovalo i zemědělskou politiku. Stačilo když se dokázali psotarat o vojáky, kteří udržovali jejich říši a dokázali financovat technologický a vojenský rozvoj, aby mohli rozpoutat válku, které by ji dostala z problémů. Myslím, že mírová řešení a ústupky nebyli jejich šálkem čaje, popřípadě když dělali ústupky, tak to byl vždycky nějakej podraz.
Obrázek

MrTukan
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Jordi Linx » 28.11.2008 20:48:10

... když tu Tuky zmiňuje vojenské schopnosti Harkonnenů, tak musím podotknout, že nejlepší vojáky měli právě atreidové a imperátor své sardaukary(nepočítám fremeny !), ti byli vzácně vyrovnaní. Harkonneni získavali taky hodně díky podrazům a zradám.
... co se týká Richesu, tak ten byl v příbuzenském vztahu s Atreidy(Helena Riches byla ženou Pauluse Atreida, otce Leta a tedy Paulova dědečka), ale de facto i s Ixem(Verniovci - Letovo manželkou před jejím úmrtím byla právě dcera Ixanského vládnoucího rodu) ...

Eli: ... nemyslím si, že Atreidi byli jediný, kdo má veliký zisk ze zemědělství, galaxie byla veliká a rodů bylo opravdu hodně(třeba i Tleilax vyráběl potraviny - slepře) ... ale úvaha to je zajímavá, že by živili svého rivala :D
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek
Jordi Linx
Administrator
Administrator

Příspěvekod Xavier » 28.11.2008 21:01:51

Jordi: Leto si to iksanku nevzal, jen byla jeho konkubínou. Proto se ho pokusila zabít.
Xavier
Sith
Sith

Příspěvekod Jordi Linx » 28.11.2008 21:48:35

... vidíš, pozapoměl jsem dost krutý fakt, díky za připomenutí, ale i tak šlo o to, že měl s ixany díky tomu kladné vztahy(jakmile se s Letovo pomocí dostal Rhombur zpět k moci) ...
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek
Jordi Linx
Administrator
Administrator

Příspěvekod Xavier » 28.11.2008 22:33:51

Leto měl s iksany dobré vztahy protože tam byl na prázdninách, kam ho poslal otec který měl také dobré vztahy.
A jestli mohu podotknout tak mu nakonec dobré vztahy s Iksem moc nepomohly.
Xavier
Sith
Sith

Příspěvekod MrTukan » 28.11.2008 22:58:50

Já měl vždycky pocit, že tam jsou všechny rody provázané se všemi rody a občas jsem se ztrácel v tom, kdo s kým a proti komu vlastně vymýšlí ty podrazy... :D
Obrázek

MrTukan
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Xavier » 28.11.2008 23:17:48

Tak kdyby si šel dostatečně daleko tak tak sme vlastně všichni příbuzdný. A co se týče konspirací tak to bylo víceméně všichni proti všem.
Xavier
Sith
Sith

Příspěvekod MrTukan » 28.11.2008 23:31:11

No to je pravda... Ale v tomhle směru mi to silně připomínalo feudální Evropu, kde byli příbuzní v královskch rodech Anglie a Francie a přesto spolu válčili, stejně tak i v mnoho dalších národech a tak to fungovalo až do příchodu Napoleona a vlastně i po něm... :D
Obrázek

MrTukan
Administrátor
Administrátor

Příspěvekod Jordi Linx » 29.11.2008 09:32:21

... podobný přirovnání jsi mohl najít ve feudálním japonsku :D Rod provdá druhou dceru do rodu B, aby mohl zaútočit na rod C, který je s rodem B přátelský a věřit, že nebude muset bojovat proti rodu B :D (kdo by chtěl vědět víc, tak se jedná konkrétně o trojici Oda-Azai-Asakura :D )

... jinak je pravda, že Letovi ixani nakonec nebyli k ničemu, ale to bylo stejnak ke konci Paulovi jedno, ne ? :-) A Riches tak dobrej zase nebyl ...

Obrázek
Jordi Linx
Administrator
Administrator

Příspěvekod Xavier » 29.11.2008 15:28:15

Ritches prodával své produkty až do svého zničení. A to bylo pár tisíc let později. A neřekl bych že by si vedli nějak špatně. BTW: vévoda Paulus Atreides díky sňatku s členkou šlechtického rodu z Ritchesu dostal místo v C.H.O.A.M. takže to byl celkem úspěšnej rod a prosperující planeta.
Xavier
Sith
Sith

PředchozíDalší

Zpět na Další sci-fi filmy a seriály