Literární kantýna aneb obecně o psaní příběhů

Příběhy a povídky uživatelů fóra zaměřené na tématiku Star Wars, předveďte svou fantazii i vy !

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Elinor Yall

Literární kantýna aneb obecně o psaní příběhů

Příspěvek od Elinor Yall »

Toto téma vzniklo jako reakce na notorické aktivity některých jedinců (že, Jordi a Eli :D) týkajících se spamování v SB.

Uživatelský avatar
Garth Devilman
Mistr Jedi
Mistr Jedi
Příspěvky: 1683
Registrován: 27.8.2007 09:16:26
Bydliště: Štěpánov
Kontaktovat uživatele:
Czech Republic

Příspěvek od Garth Devilman »

Prosil bych Alderaanské pivo, čistý stůl a jasné karty. :D Psaní obecně se podle mne definovat nedá. A to že existuje X forem situaci neulehčuje...
Růži poznáš dvěma způsoby.
Buď se popícháš o její trny,
anebo si k ní přivoníš...:)

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

v reakci na SB:

ich-forma podle mého názoru umožňuje sugestivnější popisy děje a lepší tvorbu atmosféry. Nemusí být nutně o dojmech, myšlenkách, vzpomínkách postavy, stačí se kouknout třeba na takové mayovky :D. Ale napsat ji dobře mi připadá jako mnohem náročnější než er-forma (paradoxně v Jordiho případě mi připadá, že jeho ich-formy jsou mnohem lepší než příběhy psané v er-formě, a stejný pocit mám u knížek Mary Renault :D).
Na er-formě je toho obecně míň co zkazit. :D

Uživatelský avatar
Garth Devilman
Mistr Jedi
Mistr Jedi
Příspěvky: 1683
Registrován: 27.8.2007 09:16:26
Bydliště: Štěpánov
Kontaktovat uživatele:
Czech Republic

Příspěvek od Garth Devilman »

Anebo celá moje reakce možná vyplynula jen z toho, že se nerad řídím pravidly...:D nebo tomu jen nerozumím... :heh:
Růži poznáš dvěma způsoby.
Buď se popícháš o její trny,
anebo si k ní přivoníš...:)

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

Garth Devilman píše:Prosil bych Alderaanské pivo, čistý stůl a jasné karty. :D Psaní obecně se podle mne definovat nedá. A to že existuje X forem situaci neulehčuje...
naprosto souhlasím :)
nicméně kontakt s jinými autory situaci ulehčuje spíš ---> i když dost autorů se na nich omezuje výhradně na publikaci děl vlastních a nečte díla cizí :heh:

(pokud jste někde takhle aktivní, prosím, pošlete informaci do pošty, docela by mě to zajímalo :) )

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

poznámky k Jordiho povídce:
- je krásná ;) A člověk neřeší ani jestli se postavy chovají dle etikety. protože to tak nějak nezkoumá.
- máš tam vybalancovanou ich-formu a rámující pasáže ve třetí osobě, až jsem koukala... no, možná by to ještě chtělo pár stran pokračování, ale což. ;) (tak na 10, 20 NS příběhu)
- pravopis... :? ...
- lepšího spoluautora jsem si snad ani nemohla přát; myslím, že za tím spontánním nápadem zeptat se, jestli by ses nechtěl přidat k tomu projektu zmíněnému v rozhovoru byla Síla, protože jinak si to neumím dost dobře vysvětlit :D :D :D

Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Příspěvek od Jordi Linx »

... teď si nejsem jistý, jestli hodonotíš první nebo druhou povídku, každopádně jsem polichocen a těší mě, že jsem byl 'dobrým' rozhodnutím ;)

... no pravopis, u té první povídky jsem jasně varoval, že jsem to nijak nekontroloval a rovnou posílal(ano jsem líný dělat ty nezbytné úpravy, pokud fakt nemusím :D ) a jinak to asi opravdu ten jediný mrak, co se sleduje snad všude ...

... jinak potvrzuju, že ich-forma postavy, do níž se autor dokáže vžít je nečekaně vražednou kombinací a trochu lituji, že jsem na to nepřišel již v mých počátcích(nutí mě upravit stará díla), ale Eli za to patří můj vroucí dík ;)
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

Hodnotím druhou, ta je snad ještě lepší než první. ;)

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

... co vyloženě ti nesedí na mojí er-formě ?

- z toho, co čtu jinde, ji míváš na 54 - 68 bodů.
Záleží ale na délce textu, pokud ji máš jako úvod do ich-formy, tak nebývá špatná. Konkrétně v těch awajimských textících je na 75 - 90.
- sklon opakovat slova, zbytečně protahovat věty, slovosledy, prostoje v popisech a jejich neuspořádanost, střídání časů v rámci jedné scény způsobem, že z toho jde hlava kolem...
- osobně z toho mám pocit, že er-formu píšeš, jako bys moderoval, a pak chybí ta reakce hráče. Protože na ni necháváš pauzu i v textech, kde ten hráč holt není. :D

Ale vsadím se, že až začneme reálně pracovat na té plánované věci, tak budeš mít er-formu na konci lepší než mívám já, když mám dobrý den na psaní 3) .

Jinak doufám, že se dočkám podobných rozborů svých věcí od tebe :D. Vím, že mám své nedostatky a problémy, a ráda bych o nich věděla i z objektivnějšího pohledu + slyšela, co s nimi případně udělat. ;)

Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Příspěvek od Jordi Linx »

... nj, každý holt neměl už od počátku svůj dozor :D Ale ne kritiku beru, pokud je hezky položená potom, co mě vychválíš :D

... a určitě budu namítat, zvlášť když půjde o společné dílo, přecejenom se pod to budeme muset podepsat oba ;)
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

Jordi Linx píše:... nj, každý holt neměl už od počátku svůj dozor :D Ale ne kritiku beru, pokud je hezky položená potom, co mě vychválíš :D

... a určitě budu namítat, zvlášť když půjde o společné dílo, přecejenom se pod to budeme muset podepsat oba ;)
Ts. Tak jediná kritika, které se mi v ranné době dostávalo, byla moje máma - a té se moje texty fakt nelíbí. :D
A co se psaní týká, tak jediný prozaický text, který se mi v současnosti opravdu líbí, je ten, co jsem posílala do Trollslayera. V těch starých jsou občas fajn momenty, ale vesměs se děsím, na co jsem byla dřív hrdá. :heh: 3)

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

... zabráno pro potřeby SAG ...

Tedy na domlouvání detailů k AFO-GOOW!, resp. na rozvíjení nápadů a připomínek spoluautorů. :D

jinak pokud jde o Maduina, mám následující nápad:
--> snaží se dvořit Fay; nakonec sebere odvahu, pokusí se ji pozvat na rande a je odmítnut
--> při další misi na Nar Shaddaa dezertuje z řádu a rok až dva nezvěstný; v kantýně totiž narazil na pašeračku a jak byl ožralý, přišlo mu jako fajn nápad se k ní dočasně připojit... nakonec se ti dva dali dohromady a vzali se
--> jako pár se pak vytočí na Ossu a dodatečně vyřeší Maduinův odchod z řádu; protože začíná druhá galaktická, tak nějak se i se svou lodí připojí k AFO-GOOW!

Uživatelský avatar
Jordi Linx
Administrator
Administrator
Příspěvky: 6477
Registrován: 14.11.2007 09:50:20
Bydliště: Fyodos
Discord: Yoshi#2991
Kontaktovat uživatele:
Bohemia

Příspěvek od Jordi Linx »

... dobře, já nemám námitek a jsem pro zavést toto jako kanonickou verzi Maduina - jenom by neuškodilo ještě několik detailů o oné jeho manželce ...

... tím tedy máme počet známých členů na šest(pokud nepočítáme občasného Luka). Sám zkusím v brzké době navrhnout dalšího člena/ku, jakmile se nad tím trochu zamyslím.
Největší odměnou pro Jediho je radost a štěstí v myšlenkách a výrazech těch, které zachránil nebo kterým pomohl.

Obrázek

Elinor Yall

Příspěvek od Elinor Yall »

Jordi - sedm. ;)

Fay
Arya
Mace
Dewbacca
Elwyn
Maduin + Arleen
a s hostujícím Lukem 8. :D

K Arleen a Maduinovi bych kdyžtak napsala něco na wiki, takže usměrňující poznámky by pak přišly vhod.

Uživatelský avatar
Funny
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 574
Registrován: 03.11.2008 21:14:11
Bydliště: Mantichora (Křižník třídy Consular)

Příspěvek od Funny »

A kolik členů tedy eskadra bude mít na začátku války? Sám jsem pro 12 + Luke, tedy občasně i 13.

Jinak se pokusím vymyslet dalšího člena AFO-GOOW.
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „StarWars příběhy a povídky“