Flotila Povstalecké aliance

Veškeré dokumenty a znalosti potřebné k období Palpatinovského Impéria.

Moderátor: Archiváři

Odpovědět
Uživatelský avatar
Funny
Rytíř Jedi
Rytíř Jedi
Příspěvky: 574
Registrován: 03.11.2008 21:14:11
Bydliště: Mantichora (Křižník třídy Consular)

Flotila Povstalecké aliance

Příspěvek od Funny »

Alianční flotila, také známá jako povstalecká flotila, bylo označení různých vesmírných lodí, které bojovaly proti Impériu. Ačkoli byla nepatrně malá oproti Imperiálnímu námořnictvu a v mnoha případech lodě nebyly vojenského původu, flotila se ukázala jako trn v oku Impéria během Galaktické občanské války.

Po bitvé o Endor a vytvoření Nové republiky byla přejmenována na Novorepublikovou obranou flotilu.

Rozptýlená flotila
Alianční flotila byla původně poměrně malá skupina složená z lehkých a středních křižníků, konvertovaných frachťáků a zastaralých stíhaček. Většina válečného materiálu pocházela z původní flotily Konfederace nezávislých systémů. Pokud jde o organizaci, byla povstalecká flotila rozptýlená a pod různými velitelskými strukturami. Všechny lodě ve službě Povstalecké aliance v letech před bitvou u Yavinu byly vlastěny a provozovány jednotlivými členy Aliance, jako například Sullustany, Corelliany a Chandrilany.

Tyto rozptýlené jednotky mohly být čas od času koordinovány, jako například během bitvy o Ylesii, ale celkově nebyly vesmírné síly Povstalecké aliance dostatečně organizovány a vybaveny, aby vážně vzdorovaly Imperiálnímu námořnictvu.

Řádná flotila
Jak se Galaktická občanská válka vlekla, zchátralá flotila začala růst, jak neloajálními imperiálními loděmi měnící stranu, tak i mnoha planetami prohlašujících podporu Povstalecké alianci. Když Mon Calamariové vstoupili do Aliance, přinesli s sebou své hvězdné křižníky dávající Povstalecké alianci palebnou sílu vyrovnávající se Imperiálním lodím.

Mon Mothma si uvědomovala, že je třeba jedné a organizované povstalecké flotily, a rozhodla se jmenovat Mon Calamariana Ackbara do hodnosti admirála. S touto hodností se stal také Nejvyšším velitelem Alianční flotily.

Otec Aliančního námořnictva
Admirál Ackbar organizoval a trénoval flotilu to jednotné bojové jednotky. Kdysi rozptýlená povstalecká flotila se spojila a vzniklo skutečné loďstvo rozdělené do bitevní linie a operačního uskupení. Výcvik byl standardizován a byli vytvořeni noví kontraadmirálové, aby pomohli velet základním prvkům flotily. Další výhodou vstupu Mon Calamarianů do Povstalecké aliance byly jejich rozlehlé loděnice, které začaly vyrábět nové hvězdné křižníky, fregaty a korvety pro Alianci. Jak rostla velikost flotily, tak se také zvyšovaly zkušenosti posádek a důstojníků.

Mon Mothma dala Ackbarovi sedm rozkazů, když byl jmenován velitelem flotily. První byl: „Vyhnout se bitvě.“ Druhý byl: „Poslat podrobnou zprávu o stavu flotily.“ Třetí byl: „Dokončit výcvik flotily.“ Čtvrtý byl: „Reorganizovat a doplnit flotilu.“ Pátý byl: „Udržet vysokou úroveň morálky na váš rozkaz.“ Šestý byl: „Uspořádat nájezdní síly.“ Sedmý a poslední rozkaz byl: „Být připraven jít do bitvy v rámci měsíčního oznámení.“

Zatímco se flotila nikdy neodvážila pustit do úplné bitvy, bitevní linie se pravidelně oddělovaly od flotily, aby provedly nájezd na imperiální zařízení, zaútočily na izolované konvoje nebo přepadly oddělené malé jednotky Imperiální flotily. Tato taktika sloužila Ackbarovi dobře a přinesla flotile mnoho menších vítězství. O několik let později během Yuuzhan Vongské války churavějící Ackbar, který již odešel ze služby, uspořádal podobný plán k výcviku nejnovějších jednotek Nové republiky před tím, než se musely zúčastnit větších bitev.

Yavin až Hoth
Značná část povstalecké flotily byla přepadena devět měsíců po bitvě u Yavinu velkým kontingentem Imperiálního námořnictva pod velením Dartha Vadera. Vader doufal v konec Galaktické občanské války během jedné, rozhodující bitvy. Přestože několik transportérů a menších velících lodí bylo rychle zničeno, stíhačky pod velením Wedge Antillese, včetně eskadry Rogue, zadrželi Imperiální flotilu do té doby, než povstalecká flotila skočila do hyperprostoru.

Mezi Hothem a Endorem
Protože Povstalecká aliance chtěla uchovat pozici jejich základny před Impériem v tajnosti, Alianční flotile bylo nařízeno, aby se držela dál od Hothu, rozptýlená po galaxii. Ackbar a Nejvyšší velení přijalo doktrínu, že by Nejvyšší velení Povstalecké aliance mělo zůstat oddělené od Alianční flotily, protože Povstalecká aliance by pravděpodobně vydžela ztrátu Nejvyššího velení nebo flotily, ale ne obojího.

Po porážce v bitvě o Hoth se Nejvyšší velení a část povstalecké flotily přeskupili na tajném bodu setkání za okrajem galaxie. Později, když Povstalecká aliance zakládala svoji základnu na Arbře, flotila zůstala skrytá uvnitř koróny Arbřeského slunce. Po většinu následujícího roku zůstala povstalecká flotila skrytá, pomalu se rozšiřující a připravující na nevyhnutelný konflikt s celou Imperiální flotilou. Takový konflikt se stal nad lestnatým měsícem Endor.

Bitva o Endor
Po objevení druhé Hvězdy smrti se většina flotily shromáždila na Sullustu. Po jednání na povstalecké vlajkové lodi Home One se flotila vydala k Endoru, aby zničila superzbraň ještě před jejím dokončení. V tom, co vešlo později ve známost jako bitva o Endor, povstalecká flotila zničila značnou část Imperiální flotily, sestávající z hvězdného superdestruktoru Exekutor a asi čtyřiceti hvězdných destruktorů.

Navzdory neuvěřitelným nevýhodám povstalecká flotila zvítězila a zajistila pro Povstaleckou alianci velké vítězství a umožnila také vznik Nové republiky. Po bitvě byla jedna pětina flotily zničena, ale byla schopná se rychle obnovit poté, co mnoho světů opustilo Impérium, když se rozšířila zpráva o smrti císaře Palpatina.

Obrázek
Alianční flotila blízko Sullustu

Obrázek
Různé povstalecké válečné lodě

Obrázek
Otec Alianční flotily, admirál Ackbar
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Imperiální Archívy“